En hızlı büyüyen şirketler arasında Türkiye Otuzaltıncısı olduk. Başarımıza katkıda bulunan tüm ortaklarımıza teşekkür ederiz.

 

All World 100 Türkiye Ödül Töreni

Türkiye 100 - Oyunun kuralını değiştiren girişimciler 11,000 yeni iş yarattı.

Türkiye, geçtiğimiz 10 yılda, dünyanın hızlı büyüyen ekonomilerinden biri oldu. Kamunun ekonomi içindeki payının sürekli olarak  azaldığı bir dönemde gerçeklesen ekonomik büyümenin merkezinde, şirketlerini doğru is modelleriyle hızla büyütmeyi başaran girişimciler yer aldılar. Türkiye’nin hızlı büyüyen şirketlerinin büyüme süreçlerini sürdürebilmeleri için bu şirketlerin görünürlüklerini arttırmaları ve dünyayı başarılarından haberdar etmeleri gerekmektedir.

AllWorld Network, Türkiye’nin hızlı büyüyen şirketlerinin görünürlüklerini arttırmak amacıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğünde ve TEPAV is işbirliği  içinde Türkiye 100 Programı’nı başlattı. Türkiye 100 listesinde yer almak üzere Türkiye’nin dört bir yanından ve çok sayıda  sektörden başvuru kabul edildi. Başvuran şirketler 2010#2012 dönemindeki satış gelirleri artış hızına göre değerlendirildi. TEPAV ve AllWorld Network başvuran şirketlerin mali denetimden geçmiş finansal tablolarından şirketlerin performanslarını  inceledi. Başvuranlar arasından 2010#2012 döneminde satış gelirlerini en hızlı artırmayı başaran şirket 1’inci olmaya hak kazandı.

Türkiye 100 Ödül Töreni, 30#31 Ekim ve 1 Kasım 2013 tarihlerinde Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı’nın organizasyonunda gerçekleştirilen Besinci İzmir İktisat Kongresi’nde yapıldı. Besinci İzmir İktisat Kongresi’nin açılış konuşmaları Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ikinci gün aksam yemeğinde yapılan Türkiye 100 Ödül Töreni, TOBB, TEPAV ve AllWorld Network tarafından düzenlendi.

Birçoğu geçtiğimiz 10 yıl içinde kurulan Türkiye 100 şirketlerinin ortalama satış geliri büyüklüğü 34 milyon doların üzerinde. Bu şirketlerin toplam gelirlerinin büyüklüğü ise yaklaşık 3,4 milyar dolar. Şirketlerin satış gelirleri büyüklüğü 1 ile 237 milyon dolar aralığında. Bulut bilişimden, ilaç üretimine; madencilikten, tekstil ve hazır giyime kadar geniş bir sektör yelpazesinden gelen şirketlerin 2010#2012 dönemindeki ortalama büyüme hızı yüzde 371 olarak gerçekleşti. Türkiye 100 şirketlerinin toplam istihdamı 2010#2012 döneminde 11,000 kişi arttı. Türkiye 100 şirketlerinin kurucularının tamamı önümüzdeki yıl yeni bir şirket kurmayı düşünüyorlar. Buna ek olarak, Türkiye 100 listesinde sadece Ankara, İstanbul ve İzmir gibi metropollerden değil Gaziantep, Kayseri ve Manisa gibi Anadolu kentlerinden de şirketler yer alıyor. Listede, Türkiye’nin 26 kentinden şirket bulunuyor.

Türkiye 100 yarışmasında birinciliği Rey şaş Teknoloji" Depolama ve Taşımacılık A.S aldı. 2010#2012 döneminde satış gelirlerini yüzde 7400’ün üzerinde arttırmayı başaran Reysas Teknoloji, Türkiye’nin ilk web tabanlı lojistik yönetim sistemini ticarileştirmeyi basardı. 2006 yılında su anda 30 yasında olan  Halit Develioğlu tarafından kurulan Reysas Teknoloji’nin Türkiye’de 8 şubesi, 20 ülkede 5000’den fazla müşterisi ve 13 milyon doların üzerinde (2012) satış geliri bulunuyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rıfat Hisarcıklıoğlu “Türkiye’yi, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma ve 500 milyar dolar ihracat yapma Hedef’lerine taşıyacak olanlar Türkiye 100 şirketleridir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğünde gerçekleştirilen Türkiye 100 Programı, başarılı şirketlerin görünürlüklerini arttırmak ve bu şirketlerin büyümelerine katkı sunmayı amaçlamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

AllWorld Network kurucusu ve Harvard İşletme Okulu profesörlerinden Michael Porter, “AllWorld Türkiye 100 şirketleri, AllWorld Network’ün faaliyet gösterdiği 15 ülkedeki büyüme ve sektör çeşitliliği rekorlarının tümünü kırdılar. AllWorld Türkiye 100 şirketleri, AllWorld Network’ün 15 farklı ülkede yaptığı listelerdeki büyüme hızı ve sektör çeşitliliği rekorlarını kırdılar” değerlendirmesini yaptı.